Відстань від мого будинку до антени FM передавача складає близько 1.5 км. Зрозуміло, що за таких умов навіть не дуже довгий відрізок дроту буде працювати як антена. А в результаті певних паразитних перетворень отримуємо на виході звукопідсилювальної апаратури відчутний "фон" ЧМ радіопередач у паузах між піснями замість ледь помітного рівномірного шуму. Не те щоби ситуація була настільки критичною, але я люблю слухати музику негучно за умови тиші навколо, і такий ефект злегка мене дратував.
Може я б залишив все як є, але недавно я почав конструювати приймач прямого перетворення (ППП). Для тих хто не в курсі справи, підсилення за низькою частотою у таких приймачах складає порядку одиниць або навіть сотень тисяч. Зрозуміло, що на етапі макетування з купою досить довгих дротів ефект паразитного FM "мовлення" проявився в усій красі, і з цим я вже ніяк не зміг змиритись.
Та недаремно ж кажуть, що все геніальне - просте. Трохи подумавши та
![]() | |
LC першого порядку. |
Далі я взяв дріт діаметром близько 0,4 мм (який був під рукою) та намотав котушку - 10 витків на свердлі діаметром 6 мм. Розрахункова індуктивність близько 0.5 мкГн. Котушку та конденсатор на 220 пФ підпаяв на вході мого підсилювача якомога ближче до першого каскаду. Ефект паразитного ЧМ мовлення у простому підсилювачі повністю зник.
![]() |
П-подібний LC фільтр. |
Але не все одразу. ППП, зібраний на макеті, відреагував на одноланковий LC фільтр продовженням паразитного наспівування мелодій з FM станцій. Тоді я додав ще один конденсатор. Отриманий п-подібний фільтр остаточно задавив залишки FM завад. Я задоволений :)
В особливо складних випадках паралельно котушці варто під'єднати конденсатор на 10-12 пФ. Далі треба підлаштувати цей контур за найменшим рівнем завад. Для цього до потрібної міри розтягуються витки котушки.
P.S. Можу порекомендувати програму QUCS, як простий, кроссплатформений і повністю безкоштовний SPICE симулятор з відкритим кодом. http://qucs.sourceforge.net/
Немає коментарів:
Дописати коментар